Kontakt z ekspertami
Szybki kontakt z ekspertem finansowym wybranej firmy:
biuro@altberger.pl
W dzisiejszych czasach dość często spłacamy na raz kilka różnych zobowiązań – np. kredyt konsumpcyjny, kredyt samochodowy, zadłużenie na karcie kredytowej itd. Bywa, że jest to bardzo problematyczne, ponieważ spłaty poszczególnych rat przypadają na różne terminy albo po prostu raty wszystkich kredytów są dla nas bardzo poważnym obciążeniem. Nie musimy jednak panikować. Dobrym rozwiązaniem jest naturalnie kredyt konsolidacyjny, który oferują nie tylko tradycyjne banki ale także prywatne instytucje finansowe. Co może dać nam konsolidacja zadłużenia?
Jeśli tylko wybierzemy naprawdę korzystny kredyt konsolidacyjny, spłata dotychczasowych długów stanie się dla nas o wiele prostsza. Przede wszystkim zamiast kilku rat o różnej wysokości, będziemy spłacać tylko jedną. Co ważne dla osób decydujących się na konsolidacje kredytów, rata ta jest najczęściej sporo niższa niż wszystkie zsumowane wcześniejsze zobowiązania. Zdarza się, że po konsolidacji zadłużenia na jego spłatę będziemy miesięcznie wydawać nawet o 30% mniej.
To jednak nie wszystko, o czym powinniśmy wiedzieć. Większość banków stara się poprzez konsolidacje maksymalnie ułatwić nam spłatę długów. Z tego względu chociażby możemy sami ustalić, w który dzień miesiąca, będziemy spłacać zobowiązanie. Jest to naprawdę wygodne rozwiązanie, ponieważ możemy np. ustalić, że spłata kredyty konsolidacyjnego będzie miała miejsce każdorazowo zaraz po tym, jak na nasze konto bankowe wpłynie pensja. Dzięki temu będziemy mogli od razu uregulować nasze zadłużenie, nie martwiąc się, że później może nam zabraknąć na to pieniędzy.
Jeśli rozejrzymy się wśród ofert kredytów konsolidacyjnych (sprawdź kredyty konsolidacyjne na finansiero.pl), szybko zauważymy, że proponują je zarówno banki jak i instytucje parabankowe. Naturalnie lepszą opcją dla nas będzie skorzystanie z usług typowego banku. Chodzi o to, że banki pieczołowicie sprawdzają naszą zdolność kredytową i kredyty przyznają tylko i wyłącznie tym klientom, których sytuacja finansowa jest na tyle dobra, że jak najbardziej można założyć, że terminowo spłaca swoje zobowiązanie. Tym samym banki nie muszą ponoszonego przez siebie (stosunkowo niewielkiego) ryzyka rekompensować sobie wysokim oprocentowaniem. A tak robią właśnie instytucje pozabankowe, które nie mają możliwości sprawdzenia przeszłości kredytowej swoich klientów, stąd też zabezpieczają się wyjątkowo wysokim oprocentowaniem.
Co jeszcze jest ważne, kiedy zastanawiamy się nad konsolidacją kredytu? Pamiętajmy, że banki będą wymagały od nas zabezpieczenia takiego kredytu – zazwyczaj w grę wchodzi hipoteka. Od razu należy zaznaczyć, że banki nie są skłonne pożyczać pieniędzy w kwocie równej 100% wartości zastawianego domu lub mieszkania, zazwyczaj w grę wchodzi 80%, czasami 90%. Zatem wybierając kredyt konsolidacyjny, powinniśmy pamiętać o tym, że nie wszystkie instytucje będą mogły zaoferować nam korzystne warunki, jeśli wartość naszej nieruchomości nie jest zbyt wysoka.
Zanim udamy się do jakiegoś konkretnego banku, powinniśmy dobrze przeanalizować wszystkie nasze długi – najlepiej byłoby sporządzić ich listę i na jej podstawie ocenić, w jakiej wysokości kredyt konsolidacyjny by nas interesował. Dopiero później możemy szukać konkretnych ofert – z pomocą może przyjść nam kalkulator kredytowy, który znajdziemy na niejednej stronie internetowej. Po wyliczeniu rat potencjalnego kredytu konsolidacyjnego przy rozłożeniu jego spłaty na wybrany przez nas okres, możemy wstępnie wytypować kilka banków, których oferta nas najbardziej zainteresowała. Wniosek o kredyt powinniśmy złożyć dopiero po wstępnej rozmowie z konsultantem banku.